UFRAD, YENİ NORMALDE FRANCHISE VERMEK KONULU WEBINAR GERÇEKLEŞTİRDİ

01.08.2020

Ağustos Ayında altıncı webinar seminerinde UFRAD üyeleri “Yeni Normalde Franchise Vermek”  konusunu ele aldı. Webinar’a katılan UFRAD üyeleri konu hakkında düşüncelerini dile getirerek, görüş alışverişinde bulundu.

Yeni normalde Franchise Vermek konusu hakkında, Genel Sekreter Osman Bilge moderatörlüğünde webinar düzenleyen UFRAD, pandemi sürecinde franchising sektöründe yapılması gerekenler hakkında çözüm önerilerinde bulundu. UFRAD üyelerinin yoğun katılımıyla gerçekleştirilen webinar da aşağıda yer alan konular hakkında bilgi paylaşımında bulunuldu.

•          Salgın tedbirleri gevşedi ancak paket servis ve ihtiyaç maddesi satanlar dışında müşteri sayısı halen düşük. Müşteri kapasitesi sınırlandı, tüketim daraldı, okullar kapandı, insanlar çok dolaşmak istemiyor. Yeni normal bu olacak, kendimizi uydurmamız gerekiyor.

•          Tedarik maliyetlerine paralel olarak perakende fiyatlar da arttı, piyasa zammı kabullendi

•          Online sipariş ve paket servis ağını kurmak gerek, eve kapanma bitse bile evden çalışanlar arttı.

•          Para kıymetli, yatırımcı ürkek, markalar konsepti hafifleterek yatırım tutarını azaltmalı.

•          Müşteri azaldı, eleman azaltıldı, konsepti basitleştirerek, verimi artırarak masraflar azaltılmalı, karlı çalışılmalı.

•          Zincirlerin önceliği büyümek değil, zor günleri sağlam geçmek olmalı. Konsepti basitleştirme, masrafları kısma, üretimi verimli çalıştırma, zincirleri kaynaştırma, ortak alma vb. yapanlar var.

•          Bayim Olur musun? Franchise ve Markalı Bayilik fuarı okulların açılışının ertelenmesi üzerine Kasım 25-28 tarihleri arasına, Gıda Fuarı ile aynı tarihe çekildi. Gıda Fuarı en köklü fuarlardan biri, geçen yıl 50 binden fazla ziyaretçisi vardı. Gıda fuarı ziyaretçileri bu yıl bizim fuarımıza doğrudan geçebilecek.

•          Güçlü markalar özel standlara yüksek bütçe ayırır, adeta birbiriyle yarışırdı. Bu yıl ilk kez kullanılan üçgen stantlarla tasarruf sağlanacak. Konseptin kendisi değil fotoğraf ve videoları sergilenecek. Basit tasarımlı, yüksek duvarlı, geniş cepheli, makul maliyetli üçgen özel standlar olacak. Markalar ne ödeyeceğini bilecek.

•          Medyafors portal üyelerine ve basın kanalıyla girişimcilere duyuru yapacak. Fuara franchise alanlar, zincirlere yatırım yapmak isteyen sermayedarlar ve fonlar, yabancı yatırımcılar davet edilecek.