UFRAD ÜYELERİ, SİİRT’TE ‘MARKA EĞİTİM SEMİNERİ’NE KATILDI

21.08.2013

Siirt Valiliği ve Ticaret ve Sanayi Odası tarafından organize edilen ‘Marka Eğitim Semineri’ne katılan UFRAD Heyeti, bölgeyi de gezme imkanı buldu. Seminerde konuşma yapan Dr. Aydın, “Fark yaratabilirseniz, rekabet şansınız olur” diyerek markalaşmanın önemine değindi.

Siirt Valiliği ve Ticaret Sanayi Odasınca organize edilen “Marka Eğitim Semineri”, Oda’nın konferans salonunda gerçekleştirildi. Seminer nedeniyle davet edildiği Siirt’e gelen UFRAD Genel Başkanı Dr. Mustafa Aydın, Başkan Yardımcısı Haluk Okutur, Genel Sekreter Osman Bilge ve Yönetim Kurulu üyesi Gürkan Donat ile birlikte Vali Ahmet Aydın’ı makamında ziyaret etti. Siirt Şehit Orgeneral Eşref Bitlis İlköğretim Okulunda kurulan ve “Dr. Mustafa Aydın” adı verilen kütüphanenin açılışını da yapan Dr. Aydın ve UFRAD heyeti daha sonra Aydınlar (Tillo) ilçesine giderek, bu ilçedeki tarihi ve kültürel mekanları gezdi.
 
Siirt Ticaret ve Sanayi Odasında gerçekleşen seminerde Türkiye’nin 1800 markaya sahip olduğunu belirten Dr. Aydın: “İnsanoğlu için lazım olan her şeyde farkındalık yaratabiliyorsanız, rekabet edebilme imkanınız olur. İster yorgancı, ister araba tamircisi, ister fırıncı olun, yarattığınız fark kadar varsınız ve fark yaratmak da marka olmak demektir” dedi. Türkiye sınırlarını aşmayı amaçlayan bir ticaret anlayışının geliştirilmesi gerektiğine de değinen Dr. Aydın, markanın kalite anlamına geldiğinin de altını çizerek: “Herkes Büryan yapabilir. Ama herkes aynı olmamalıdır. Var olduğunuz alanda hissedilmiyor, tercih edilmiyorsanız, yoksunuz demektir. Yani sektörünüzde hissedilmeniz gerekir. Marka olmanın vazgeçilmesi sabırdır ve marka oluşturmak, iğneyle kuyu kazmak demektir. Bir evlat yetiştirir gibi markamızı oluşturmak gerekiyor. Marka olmak istiyorsanız, fedakar ve özverili olmak zorundasınız” diye sözlerini tamamladı.

Siirt Valisi Ahmet Aydın yaptığı konuşmada çözüm süreci ile birlikte bölgedeki yatırımların artmasından duyduğu memnuniyete vurgu yaparak, Siirt’in “Marka” olabilecek ürünlerinin olduğunu vurguladı. Simit Sarayının başarı hikayesini Siirtli yatırımcılarla paylaşan Haluk Okutur, “Güçlü bir marka yaratmak için öncesinde çok detaylı araştırma yapmak ve çok çalışmak gerekir” dedi. Yönetim Kurulu üyesi Gürkan Donat, uluslararası bir marka olma yolunda, eskiye göre çok büyük şanslara sahip olduklarını belirtirken devlet desteklerine değindi.

Son olarak ‘Markalaşma ve Franchising Sistemi Oluşturma’ konusunda sunum yapan Osman Bilge, en önemli noktanın Franchise seçerken yatırımcının kendine en uygun markayı bulmak için çok iyi araştırma yapması ve Franchise verecek markaların da sistemi ileriye taşıyacak en doğru yatırımcıları bulmaları gerektiğini dile getirdi. Seminer sonunda Siirt TSO Başkan Vekili Özgür Çalapkulu Dr. Aydın ve tüm UFRAD Yönetim Kurulu Üyelerine teşekkür ederken Dr. Aydın’da kendisine UFRAD plaketi takdim etti.