UFRAD DESTEKLİ 18. BAYİM OLUR MUSUN? FRANCHISING MARKALI VE BAYİLİK FUARI 25 - 28 KASIM 2020

03.12.2020

Medya Fors Organizasyonu ve UFRAD desteği ile düzenlediğimiz, 2020 yılı, 18. Bayim Olur musun Franchising ve Markalı Bayilik Fuarı, 25–28 Kasım 2020 tarihleri arasında CNR Expo’nun dünyaca ünlü “Food Istanbul” fuarıyla eş zamanlı olarak düzenlendi.

Pandemi sürecine rağmen, katılımcı firmalar görüşmelerinin olumlu Franchise anlaşmalarıyla sonuçlandığını ve ziyaretçi sinerjisinden memnun kaldıklarını belirttiler. Sektörün büyümesi için en önemli platformlardan biri olan Bayim Olur musun 2020’de, 100’ü aşkın ülkeden gelen sektör profesyonelleri, fuardaki yerel ve uluslararası katılımcılarla buluştu. Ulusal markaların uluslararası arenada boy gösterebilmesi konusunda aracılık eden ve geçtiğimiz yıllarda önemli iş birlikteliklerine imza atan yabancı yatırımcılar da yoğun katılım gösterdi.

Binlerce yatırımcı adayı için fırsat kapısı aralayan fuarda,  her yıl olduğu gibi bu yıl da UFRAD seminerleri ile katılımcı ve ziyaretçiler Franchise sistemi hakkında bilgilendirildi.  Fuarın ilk gününde ARMİYA Yazılım Yönetim Kurulu Başkanı Sn. Ali İhsan Tuğ, “Franchising’ de Yazılım Çözümleri” başlıklı seminer gerçekleştirdi. İkinci gününde ise, Dernek Genel Sekreteri ve Franchise & More Yönetim Kurulu Başkanı Sn. Osman Faik Bilge tarafından, “Franchising Nasıl Kazandırır, Markalaşmanın Önemi” konulu seminer düzenlendi. Seminer sonunda, Sn. Osman Bilge’ nin danışanları ile keyifli bir sohbet gerçekleştirildi.

Üçüncü gün, “Türk Markaları Dünyaya Açılıyor” başlıklı panelde tescil ve patent ile markaların koruma altına alınmasından, Franchise veren firmaların başarı hikayelerine kadar firmalarda markalaşma süreci masaya yatırıldı. Panel sonrasın ürün güvenliği konusunda başarılı çalışmalar yapan kişi ve kurumlara teşekkür sertifikası verildi. 

Üyelerimizden Adres Patent Yönetim Kurulu Üyesi Ali Çavuşoğlu; taklit ve benzeri ürünlerden markalı ürünlere yönelen bu yeni tüketici modeli, son 8 ayda patent başvuru sayısının rekor kırmasına neden oldu. Türkiye’de geçen yıl 110 bin patent başvurusu yapılırken, bu rakamın 2020 yılı sonunda 160 bin seviyesine ulaşması bekleniyor diye konuştu. Özellikle yurt dışında tescil ve patent işlemleri yanında domain adreslerinin de önemine değinen Çavuşoğlu dijital mecralardan satışın arttığını ve bu durumun ne kadar daha süreceğinin belli olmadığını ve özellikle sosyal medya hesap adları ve domainlerinde koruma altına alınması gerektiğinin altını çizdi.

Yine UFRAD üyelerimizden David People Markalar Koordinatörü Sn. Can Sepkin ise  “Biz sadece kahve değil dünya mutfağı ile de müşterimize hizmet veriyoruz ancak yine de kahve deyince akla gelen ilk firmalardan biriyiz. Bayilik verirken çok net kurallarımız var örneğin açacağımız bayilerin kilometre olarak birbirini etkilemeyecek mesafelerde olması lazım aksi durumlarda bayilik vermiyoruz”, diye konuştu.

Fuarın son gününde ise, UFRAD Denetleme Kurulu Üyesi ve Avukatı Sn. Süleyman Mert Soysal tarafından “Türkiye’ de Franchising Firmalarının Markalaşması” başlıklı seminer organize edildi. Seminer, dinleyicilerin pandemi sürecinde merak ettikleri tüm hukuki Franchise sorunlarına yanıt oldu. “Mücbir sebep”, pandeminin markalara ve Franchise anlaşmalarına olan etkisi konuşuldu. Tüm seminer konuşmacılarımıza UFRAD Franchising Derneği tarafından plaket takdim edildi.