FRANCHISE SEKTÖRÜ İÇİN EN ÖNEMLİ ORGANİZASYONLARDAN BİRİ OLAN I. UFRAD ÇALIŞTAYI 27 AĞUSTOS’ DA GERÇEKLEŞTİRİLDİ

17.09.2019

27 Ağustos tarihinde İstanbul Aydın Üniversitesi Tepekent Sosyal Tesisleri’ nde gerçekleştirilen I. UFRAD Çalıştayında Sektörün sorunları ele alınarak tartışılıp çözüm önerileri belirlendi.

Çalıştay ile başlayacak bir dizi çalışma sonucunda 5 yıllık ‘UFRAD Franchising Sektörü Strateji Planı’ yayınlamayı planlayan UFRAD Franchising Derneği, planın hazırlanmasında ilk çalışma olan çalıştayda Tedarikçilerle birlikte maliyet düşürme, AVM ve cadde mağazacılığı, Franchise Fuarları, Yurtdışına Yayılma ve Standartların eğitim ve denetimle korunması konularını ele aldı. 

Çalıştay sonunda, moderatörler tarafından masa raporlarının ve çözüm önerilerinin tüm katılımcılar paylaşıldığı I. UFRAD Çalıştayı dilek ve temenniler ile sonlandırıldı.

Franchising sektörünün hızla büyüdüğünü dile getiren Genel başkan Doç. Dr. Mustafa Aydın,

‘Franchise veren markaların öncelikle konseptlerini doğru oturtup müşterilerin istek ve ihtiyaçlarına göre markalarını geliştirmeleri gerekmektedir. Franchise sisteminin başarılı olması için kalite standardının yüksek tutulması ve operasyon/kontrol mekanizmasının çok etkin kullanılması gerekmektedir’ dedi.

Özellikle yurtdışında büyümeyi planlayan markalar için en başarılı yapı olan Franchising sisteminin sorunlarını ele alarak geleceğe yönelik gerekli değişiklik ve yapılanmayı sağlamak zorunda olduğumuz belirten Aydın, Markalaşmak bir ülkenin gelişimi için en gerekli etkenlerden biridir. Bugün tüm güçlü ekonomiler dünya pazarlarını Markaları ile ele geçirmektedirler. Birçok inovatif düşüncesi, dünya standartlarında ürün ve hizmetleri barındıran Türkiye girişimcileri ve firmaları artık kabuklarından sıyrılmalı, güçlerinin frakına vararak dünya standartlarında markalar geliştirmelidirler. Çok yol kat etmiş olmamıza rağmen daha çok işimiz var. Hep beraber hiç durmadan, yorulmadan çalışmaya devam edeceklerini sözlerine ekledi.

Sosyal tesislerdeki mangal partisi ile sona eren çalıştay ülkemiz Franchise sektörünü bir araya getirdi.