26 MAYIS WFC PANDEMIC CALL TOPLANTISI

26.05.2021

Dünya Franchise Konseyi (WFC)’ üye ülke temsilcilerinin katıldığı, rutin olarak düzenlediği ‘WFC Pandemic Call” , 26 Mayıs günü Çarşamba günü gerçekleştirildi. Avustralya ülke temsilcisi Jason Gehrke’ nin moderatörlüğünü ve açılış konuşmasını yaptığı toplantıda tüm üye ülkeler pandemi ile ilgili süregelen gelişmelerini paylaştı. Bir önceki toplantıda da gündeme getirilen WFC resmi toplantılarının planlaması 15 Eylül ve 16 Eylül 2021 tarihleri olarak belirlendi. Toplantılar iki günde de ikişer saat olarak planlanmaktadır.

Üye ülkelerin pandemi koşullarına göre ülke raporları ise şöyleydi;

•          Singapur ‘da aşılama durumunun yavaş seyrinden dolayı hükümetin tam kapanma kararı aldığı bildirildi. Haziranda açılım bekleyen Singapur, günlük 40- 50 olan vaka sayılarına rağmen tam kapanmanın yeni bir genelgeye kadar devam edeceğini öngörüyor.

•          Güney Afrika, pandemi koşullarındaki çalışmalarına “online networking” olarak adlandırdığı bir sistem ile devam edildiğini belirtti. Kadın girişimciliğine odaklanan, franchisee’lerin ve franchisor’ ların franchise sistemi konusunda merak ettikleri tüm soruları sorabilme imkanı sunan, sanal etkinlikler ve eğitim programları düzenlediklerini belirtti.

•          Kanada’dan gelen bir teklif tüm üye ülkelerin ilgisini çekti. Tüm WFC üye ülkelerinin Kanada Franchise Derneği’ ne üye olmalarını, aynı şekilde kendilerinin de diğer WFC üyelerinin üyesi olabilecekleri talebini iletti. Buradaki amaç, tüm üye ülkelerine, faaliyetlerine ve uluslararası yatırımlarına çok daha interaktif ve hızlı bir şekilde erişim sağlamaktır.

•          Ayrıca, daha önce de üyeliği bulunan İsviçre’nin tekrar WFC üyesi olarak değerlendirilmesine karar verildi.

•          Ticaret Bakanlığı ve üyeleri ile birlikte çalışmalarını devam ettiren BAE ise, hükümetin desteklerinin yeterli olduğuna değindi. Merkez bankalarının da kredi imkanları sunduğunu belirten BAE, dernek olarak hem franchisor’ lara hem franchisee’ lere ücretsiz danışmanlık hizmetli ve eğitim odaklı webinarlar verdiklerini belirtti.

•          Bizler de UFRAD olarak ülkemizin genel durumundan ve bir sonraki “WFC Pandemic Call” toplantısının teması konusunda değerlendirmelerde bulunduk ve tüm üye ülkelerden olumlu yanıtlar aldık.