“MALEZYA GİRİŞİMCİLERİNE DESTEK SAĞLIYOR”

02.11.2015

Fuarın açılışına Malezya Ticaret Bakanı Hamzah Bın Zaınudın'in yan sıra Avrupa Franchise Federasyonu Başkanı Guy GRAS, UFRAD Genel Başkanı Doç.Dr. Mustafa Aydın ve  diğer yetkililer katıldı. 

Açılışta konuşan Malezya Ticaret Bakanı Hamzah Bın Zaınudın, fuarın etkinlik yerel ve yabancı franchisinglerin yanı sıra franchising almak isteyen ve gelecek vadeden girişimciler için harika bir platform sunduğunu söyledi. Zaınudın, girişimcilik sektörünün Malezya için büyük önem taşıdığını söyledi: “Malezya hükümeti girişimciliğin geliştirilmesinin, bütün iş kollarında istihdam olanakları sağlayabilmede ana unsur olarak kalmasını garanti altına almak için çalışıyor. Malezya, mevcut ve muhtemel girişimcilere, iş dünyasında başarılı olabilmek için gerekli olan bilgi, beceri ve ekonomik yetenekleri içeren doğru türden desteği sağladı”.

“FRANCHİSİNG İŞ DÜNYASINA ATILMANIN EN HIZLI YOLU”

Zaınudın, genelde franchise paketlerinin yüksek bir sermayeye ihtiyaç duyduğuna yönelik yanlış bir izlenim olduğunu belirtti: “Bazı ülkelerdeki toplumların çoğu halen franchise sektörünün yaşayabilirliği konusunda şüpheci tutum takınıyorlar. Ancak ben, franchising sisteminin iş dünyasına atılabilmenin en hızlı yolu olduğunu düşünüyorum. Toplum ve tüketiciler markayı ve söz konusu markanın itibarını bildikleri için bu sektör, konvansiyonel iş kollarından daha az risk teşkil ediyor” dedi.

“TÜRKİYE FRANCHİSİNG HACMİ 2016’DA 50 MİLYAR DOLAR OLACAK”

Uluslararası Franchising Derneği (UFRAD) Genel Başkanı ve Avrupa Franchise Federasyonu (EFF) Başkan Yardımcısı da olan Doç.Dr. Mustafa Aydın, fuarın bu konseptte düzenlenen fuarlar arasında dünyada ilk beşte yer aldığını söyledi. Aydın, Türkiye’nin franchising sektöründe 43 milyar dolarlık bir hacme sahip olduğunun altını çizen Aydın, 2016 yılında ise bu rakamın 50 milyar dolara ulaşacağını da ekledi. Dünyayla birlikte markaların da küreselleştiğini belirten Aydın, “Eğer kendi imkanlarımızla bir marka yaratamıyorsak ulusal ve uluslar arası platformlarda kendisini kanıtlamış ekonomik güce sahip olmuş bir markayla iş birliği yaparak onun ekonomik ve sosyal gücünü, tanıtım gücünü arkamıza alarak hizmeti farklı mekanlara hep birlikte taşıma şansına sahip oluyoruz. Franchising sektörü bu anlamda ciddi şekilde yatırım imkanı sunmaktadır” diye konuştu.

4 gün boyunca ulusal ve uluslararası alanda yoğun ilgi gösterilen fuara 30.000 ziyaretçiyi katılım gösterdi.